[ Schedule ]   [ Schedule (PDF) ]   [ Abstracts ]   [ Calendar of Events & Links ]
(the schedule below reflects the most recent updates)


Conference Schedule

JULY 31, 2002

It is strongly recommended that foreign visitors arrive this date. Also, people concerned about the altitude should arrive this day or even sooner.

.
AUGUST 1, 2002
Morning/Afternoon:
- Domestic visitors arrive and stay at the Fort Collins Marriott
- Registration ... 3:30pm - 5:30pm
Evening:
- Welcome and Dinner at the Fort Collins Marriott as a large group ... 5:30pm
.
AUGUST 2, 2002 * Transportation will be provided
Session 1   ...   9:20am - 10:55am   ...   Location: CSU Campus (Glover 130) *
Session Chair: Samuli Siltanen
09:20am - 09:40am David Isaacson
09:45am - 10:05am Richard Bayford
10:10am - 10:30am Lasse Heikkinen (1)
10:35am - 10:55am William R Lionheart
.
. Lunch
.
. Invited Speaker   ...   12:50pm - 1:40pm   ...   Location: CSU Campus (Glover 130) *
. . Erkki Somersalo
.
. Coffee Break   ...   1:50pm - 2:15pm
.
. Session 2   ...   2:15pm - 4:15pm   ...   Location: CSU Campus (Glover 130) *
Session Chair: Bill Lionheart
. . 2:15pm - 2:35pm Elena Cherkaev
. . 2:40pm - 3:00pm Dr. William Gough
. . 3:05pm - 3:25pm Dr Chris McLeod
. . 3:30pm - 3:50pm Andrea Borsic (1)
. . 3:55pm - 4:15pm Dr Rebecca Yerworth
.
.

Evening:
Transportation to Fort Collins Old Town for dinner. Participants may go in small groups choosing their own restaurant.

.
AUGUST 3, 2002 (check out BEFORE the talks)
. Invited Speaker   ...   9:00am - 9:50am   ...   Location: Fort Collins Marriott
. . Dr. David S. Holder
.
. Coffee Break   ...   10:00am - 10:15am
.
. Session 3   ...   10:15am - 11:50pm   ...   Location: Fort Collins Marriott
Session Chair: David Isaacson
. . 10:15am - 10:35am Alex Hartov
. . 10:40am - 11:00am David Jones
. . 11:05am - 11:25am Pedro Bertemes-Filho (presented by Brian Brown)
. . 11:30am - 11:50am Muhamad Komarudin (presented by Dr. Bill Lionheart)
.
. Lunch
.
. Afternoon:
Bus to Pingree Park departs at 2:00pm
.
.

Evening:
BBQ

.
AUGUST 4, 2002
. Session 4   ...   9:20am - 11:20am   ...   Session Chair: David Holder
. . 09:20am - 09:40am Samuli Siltanen
. . 09:45am - 10:05am Jennifer Mueller
. . 10:10am - 10:30am Kim Knudsen
. . 10:35am - 10:55am Jari P. Kaipio
. . 11:00am - 11:20am Matti Lassas
.
. Lunch
.
. Invited Speaker   ...   1:00pm - 1:50pm
. . Gary Saulnier
.
. Coffee Break   ...   2:00pm - 2:30pm
.
. Session 5   ...   2:30pm - 4:30pm   ...   Session Chair: Brian Brown
. . 2:30pm - 2:50pm Lasse Heikkinen (2)
. . 2:55pm - 3:15pm Xicai Yue
. . 3:20pm - 3:40pm Jeff Eriksen
. . 3:45pm - 4:05pm Alexander Ross
. . 4:10pm - 4:30pm Tzu-Jen Kao
.
. Dinner
.
. Discussion Session 1:
Future system designs: Where to go next?  ...   6:30pm
.
AUGUST 5, 2002
. Morning:
Hiking (bring your sack lunch)
.
. Invited Speaker   ...   1:30pm - 2:20pm
. . Gunther Uhlmann
.
. Coffee Break   ...   2:30pm - 3:00pm
.
. Session 6   ...   3:00pm - 5:00pm   ...   Session Chair: Chris McLeod
. . 3:00pm - 3:20pm Robert Patterson
. . 3:25pm - 3:45pm Robert Ettinger
. . 3:50pm - 4:10pm Andrea Borsic (2)
. . 4:15pm - 4:35pm Nirmal K. Soni
. . 4:40pm - 5:00pm Alexander Korjenevsky
.
. Dinner
.
. Session 7   ...   6:30pm - 8:05pm   ...   Session Chair: Jonathan Newell
. . 6:30pm - 6:50pm Brian Brown
. . 6:55pm - 7:15pm Eberhard Gersing
. . 7:20pm - 7:40pm V.A.Cherepenin
. . 7:45pm - 8:05pm Henk Smit
.
AUGUST 6, 2002
. Session 8   ...   9:20am - 11:20am   ...   Session Chair: Jari Kaipio
. . 09:20am - 09:40am Jenni Heino
. . 09:45am - 10:05am Aku Seppänen
. . 10:10am - 10:30am Dong Guoya (presented by Richard Bayford)
. . 10:35am - 10:55am Karl Hollaus
. . 11:00am - 11:20am Marc Molinari
.
. Lunch
.
. Invited Speaker   ...   1:00pm - 1:50pm
. . Liliana Borcea
.
. Coffee Break   ...   2:00pm - 2:30pm
.
. Session 9   ...   2:30pm - 4:30pm   ...   Session Chair: David Holder
. . 2:30pm - 2:50pm Murat Eyuboglu (presented by Ziya Ider)
. . 2:55pm - 3:15pm Eung Je Woo
. . 3:20pm - 3:40pm Robert Merwa (presented by Karl Hollaus)
. . 3:45pm - 4:05pm Stuart Watson
. . 4:10pm - 4:30pm Sergey Sapetsky
.
. Dinner
.
. Discussion Session 2:
Future reconstruction algorithms: Where to go next?  ...   6:30pm
.
AUGUST 7, 2002
. Morning:
Hiking
.
. Session 10  ...   1:00pm - 3:00pm   ...   Session Chair: Matti Lassas
. . 1:00pm - 1:20pm Jochen Schulz
. . 1:25pm - 1:45pm Olga Trokhanova
. . 1:50pm - 2:10pm Alexander Karpov
. . 2:15pm - 2:35pm Ohin Kwon
. . 2:40pm - 3:00pm Jin Keun Seo
.
. Coffee Break   ...   3:00pm - 3:30pm
.
. Discussion Session 3:
The future of EIT  ...   3:30pm - 4:30pm
.
. Dinner
.
AUGUST 8, 2002
Morning:
- Breakfast at 5:30am (!)
- Bus departs at 6:00am



Abstracts

Call for Papers

Papers from the Workshop will be published in Volume 24 of Physiological Measurement. This journal traditionally publishes an annual conference Special Issue on the Biomedical applications of EIT. Submitted papers will be peer-reviewed, and should be submitted directly to the journal by October 1, 2002. The journal's website is www.iop.org/journals/pmea


Abstracts of Invited Speakers are sorted in alphabetical order:

  1. Liliana Borcea
  2. Dr. David S. Holder
  3. Gary Saulnier
  4. Erkki Somersalo
  5. Gunther Uhlmann

A detailed schedule of the invited talks will be provided shortly!
---------------------------------------------------------------------------

Abstracts are sorted in alphabetical order by the last name of the person that submitted the abstract:
  1. Richard Bayford
  2. Pedro Bertemes-Filho (presented by Brian Brown)
  3. Andrea Borsic (1)
  4. Andrea Borsic (2)
  5. Brian Brown
  6. V.A.Cherepenin
  7. Elena Cherkaev
  8. Jeff Eriksen
  9. Robert Ettinger
  10. Murat Eyuboglu (presented by Ziya Ider)
  11. Eberhard Gersing
  12. Dr. William Gough
  13. Dong Guoya (presented by Richard Bayford)
  14. Alex Hartov
  15. Lasse Heikkinen (1)
  16. Lasse Heikkinen (2)
  17. Jenni Heino
  18. Karl Hollaus
  19. David Jones
  20. Jari P. Kaipio
  21. Tzu-Jen Kao
  22. Alexander Karpov
  23. Kim Knudsen
  24. Muhamad Komarudin (presented by Dr. Bill Lionheart)
  25. Alexander Korjenevsky (1)
  26. Alexander Korjenevsky (2)
  27. Ohin Kwon
  28. Matti Lassas
  29. William R Lionheart
  30. Dr Chris McLeod
  31. Robert Merwa (presented by Karl Hollaus)
  32. Marc Molinari
  33. Jennifer Mueller
  34. Robert Patterson
  35. Alexander Ross
  36. Jochen Schulz
  37. Jin Keun Seo
  38. Aku Seppänen
  39. Samuli Siltanen
  40. Henk Smit
  41. Manuchehr Soleimani
  42. Nirmal K. Soni
  43. Olga Trokhanova
  44. Stuart Watson
  45. Eung Je Woo
  46. Dr Rebecca Yerworth
  47. Xicai Yue

---------------------------------------------------------------------------



Calendar of Events for Fort Collins:

Links of Interest:
Fort Collins Official On-Line Guide for Visitors
The Official Web Site of the City of Fort Collins, Colorado (visitor section)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Last Update:
July 26, 2002

DUAL WEB Consulting
National Science Foundation
Colorado State University
Instrumentarium Imaging